Minimalismem ke štěstí?

Minimalismem ke štěstí?

Žijeme obklopeni věcmi. Denně jsme bombardováni množstvím zpráv, které nám říkají, že až si pořídíme právě tento produkt, budeme šťastní. Ať už je to nové tričko, auto, pohovka nebo zázračný prášek na hubnutí. Snažíme se mít všechny tyto věci a věříme, že až je budeme mít, budeme konečně šťastní. Míra štěstí ale není úměrná množství věcí, které vlastníme. Asi z vlastní zkušenosti víte, že nový produkt dlouhodobé štěstí nepřinese.

Je tu i lepší způsob, jak mít ve svém životě jen smysluplné věci – minimalismus. Součástí jednoduchého a spokojeného života je míň stresu, míň věcí, více účelu. Člověk nepotřebuje záplavu věcí k tomu, aby byl šťastný. Jde o to minimalizovat věci, které nemáme rádi a nepoužíváme je a necháme si věci, které nám dělají radost a mají v našem životě nějaký účel. Minimalismus je o zamezení chaosu a přeplácanosti, dá se říci, že se pojí i s udržitelným životním stylem.

Minimalismu rozhodně neznamená, že musíte bydlet v holobytě a nemít tam ani postel, protože je to přece další zbytečná věc. Minimalismus taky neznamená, že si budete odpírat mít dva hrnky na čaj, protože to už by se dle striktního minimalismu dalo považovat za rozežranost. Také to neznamená, že odteď váš šatník bude oplývat jen černou a šedou.

Minimalismus není ani o počtu věcí – když budeš vlastnit míň jak 100 věcí, jsi minimalista. Minimalismus je nástroj, který může pomoci nalézt volnost v životě, jednodušeji se rozhodovat, nelpět na materiálních věcech, pomůže nám se soustředit na to, co je pro nás v životě opravdu důležité.

Jak s minimalismem začít? Máte-li pocit, že je vás život přesycen věcmi, není nic jednoduššího než se pustit do třízení! Nemusíte vyházet všeho, důležité je zbavit se přebytků a uvědomit si, co ve svém životě chcete. Zbavíte se spousty nepotřebných věcí, tudíž by se hodilo myslet na to, kam půjdou. Než aby se přeplnily skládky plně funkčními předměty denní potřeby, je úspornější věnovat je přátelům, známým, charitě či prodat na bazaru nebo bleším trhu. Žít minimalisticky by mělo znamenat primárně zamezit zahlcení zbytečnostmi – tedy i v osobním měřítku snížit poptávku po výrobě zbytečného nového zboží aspoň o kousek.

 

Něco ke čtení? Co třeba detektivku

Něco ke čtení? Co třeba detektivku

10 důvodů proč je lepší písemný test než ústní zkouška

10 důvodů proč je lepší písemný test než ústní zkouška