Trainees

08.01.2019

Proč (ne)plníme novoroční předsevzetí?

Jako pokaždé na závěr roku hodnotíme, co se nám minulý rok fakt povedlo, co nestálo za nic a taky to, co chceme příští rok, ideálně od 1. ledna, změnit. Je to stejné, jako když začínáme jíst zdravě/sportovat/začít se konečně učit na zkoušku vždycky od pondělí. Zdá se to jako začarovaný koloběh každoročních výčitek nebo je možné novoroční předsevzetí dotáhnout do úspěšného konce?

David Dvořák
Asi 40% lidí si dává každoročně nějaké předsevzetí. Mezi nejčastější novoroční cíle patří: přestat kouřit, začít hubnout, více sportovat, zdravě jíst, naučit se cizí jazyk, vydělat více peněz, najít si novou lásku a číst více knih (a nekoukat jen na telku). Celkem hezké záměry, které by mnohým lidem převrátily život o 180 stupňů. Ovšem jen minimu lidí se podaří je dodržet. Počáteční nadšení a snaha většinou velmi rychle vyprchá a vše se vrací zpět do zajetých kolejí. 

A proč se většině lidí novoroční předsevzetí nepodaří splnit? Jednoduše proto, že jsou jejich cíle nereálné. Chtít chodit každý den do fitka, když jste nikdy v životě nedoběhli ani na tramvaj a radši jste počkali na další, je asi tak stejně nereálné, jako že na nový rok procestujete celý svět, i když jste nejdál byli tak možná u babičky v Krkonoších. Kvůli svým nereálným očekáváním se dostáváme do bludného kruhu neúspěchů a stále opakovaných pokusů o změnu. Zaměřujeme se jen na výsledek. Přitom ta cesta je cíl. 

Takže jak nakopat předsevzetím zadek? Znáte metodu SMART? Tato technika se používá při strategickém plánování. A občas život může připomínat válečné pole, kde musíte zvolit správnou strategii. Podle této metody by cíle měly být SMART,  což znamená specifické, měřitelné, dosažitelné, realistické a časově omezené.

Specific (specifické) – Přesně si stanovte, co chcete dokázat. Místo „chci být víc ve formě“ si řekněte, že třikrát týdně si zajdete zaběhat. Místo „chci začít vstávat brzo“ si nařiďte budík na sedmou. Easy. 

Measurable (měřitelné) – Váš cíl by se měl dát změřit. Cíl zformulovaný jako „nebudu tak moc pít“ zní obdivuhodně, ale těžko ho dodržíte. Šanci na úspěch má cíl formulovaný jako „maximálně jedna sklenička vína za dva dny“. Víme přesně, co a v jakém množství a líp se nám naše snažení vyhodnotí. 

Achievable (dosažitelný) – Začít od nového roku žít zdravě, učit se na áčka, začít vydělávat těžký prachy a ještě si k tomu najít novou lásku je nedosažitelné. Příčinou mnoha selhání je fakt, že si dáme až příliš mnoho úkolů a dopadne to tak, že jsme demotivovaní. Vyberte si jeden cíl a tomu se věnujte na 100%.  Však to znáte, nelze sedět na dvou a více židlích zároveň.

Realistic (realistické) – Nejde shodit dvacet kilo za týden. Fakt ne.

Time (časově ohraničené) – Když vaše cíle nemají deadline, zůstávají napořád jen pěknými sny. Nastavte si menší deadliny na cestě za vašim cílem, ať víte, kolik toho ještě máte před sebou a kolik už jste toho zvládli. Přísloví říká: „Pokud chceš duhu, musíš se smířit s deštěm.“  

Nebo „No rain – no flowers.“ Pokud chceme něčeho dosáhnout, musíme se smířit s tím, že to nedostaneme zadara a ne hned. 

Hodně štěstí při plnění vašich předsevzetí v roce 2019!
 
Pro lepší výkon používají tyto stránky soubory cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informacízde.POTVRDIT
NEBO
Přihlásit se přes Facebook
Close

Kontakt

Napište nám a my se vám
co nejdříve ozveme