Trainees

26.11.2018

Otázky u pracovního pohovoru, které už vyšly z módy

Pohovor
Interview
Firma

Projít pracovním pohovorem není jednoduché, to je jasný. Kolikrát může o úspěchu nebo neúspěchu rozhodnout jedna špatní odpověd. Samozřejmě se na pohovor dá dobře připravit, ale přesto se mnohdy dostáváme do ouzkých. Často nám je totiž položena otázka, na kterou by se v dnešní době už personalisti ptát neměli. Jaké to jsou? 

Karolína Meixnerová
1. Které zvíře byste chtěl být a proč?

"Líbí se mi pandy, protože celé dny nic nedělají a lidé je milují. Teda, chtěl jsem říct lev! Lev je vůdce, a to jsem já!"
 
Co se vlastně touhle otázkou zkoumá? Jestli to snad má být nějaká psychologická hra pro začátečníky, kde se pozná, jaký má kdo temperament? Těžko říct. Každopádně hodnotit uchazeče o práci podle toho, jakým zvířetem chce být, rozhodně na pohovory nepatří. 
 
2. Kde se vidíte za 10 let? 

V dnešní době, kdy se věci mění mrknutím oka, je ptát se na takovou otázku již zbytečné. Sami určitě dobře víte, že ačkoliv si něco naplánujete, ve spoustě případech svoje plány nakonec přehodnotíte, úplně změníte nebo jednoduše nevyjdou z nějakých důvodu. Plánovat má rozhodně smysl, ale spíše v krátkodobém horizontu. Odpovídat tak na otázku, kde se vidíme za několik let, je bez věštecké koule hodně náročné a vlastně nic neříkající.


icons8-team-643412-unsplash.jpg

 
3. Jaké jsou vaše slabé stránky?

Myslím si, že odpovědi u téhle otázky jsou nejvíce neupřímné. Ostatně asi to ani jinak nejde. Jaké jsou vaše slabé stránky? Pokud by většina mluvila upřímně, asi by odpovědi byly ve smyslu, že jsem příliš líný, popřípadě že nejsem týmový hráč, ale to by nešlo. Proto každý říkáme chybu, která vlastně až tak moc velkou chybou není. Jako například, že věci příliš analyzuji, čímž mohu řešení úkolu trochu pozdržet.  Tak proč se nás na to tedy ptají?
 
4. Jak moc stojíte o nabízenou pozici?

Relativně zbytečná otázka. Přeci se nebudu ucházet o místo, o které nestojím. Když uchazeč o práci odpoví na nabídku, obětuje svůj čas, aby se připravil a šel na pohovor, je tato otázka rozhodně postradatelná. 

5. Jaká je vaše představa o platu? 

Tuhle hru s penězi nesnáším. Není dobré vystřelit přemrštěnou částku, ani se zbytečně podhodnocovat. A trefit zlatý střed je sakra těžké. Nehledě na to, že tento váš tip na pohovoru může ovlivnit, jak vás budou příštích pár let platit a věřte, že se to těch vyšších částek netýká. 

Autor: Jakub Hanus
Pro lepší výkon používají tyto stránky soubory cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informacízde.POTVRDIT
NEBO
Přihlásit se přes Facebook
Close

Kontakt

Napište nám a my se vám
co nejdříve ozveme