Trainees

14.11.2018

Jak zvládnout první den v práci

Firma
Kariéra

První den v práci bude pro mnohé z vás jako první den ve škole. Trochu nervozity, trochu zvědavosti, trochu obav a mnoho otazníků. Ale už tě přijali, takže sebevědomí by mělo být malinko posíleno. Proč tedy ten strach?

Karolína Meixnerová

Bude dobré si večer přichystat vše potřebné, aby nás ráno zbytečně neznervózňovalo hledání věcí a postávání před skříní s oblečením, když nám bude každá minuta drahá. Přece jenom, ať chceme nebo ne, je to neopakovatelná premiéra a my chceme zapůsobit dobře. Doposud jsme se setkali “jen” s personalistou, popř. vedoucím oddělení, kam nastoupíme, ale zítra, zítra je náš velký den a uvidí nás celý kolektiv a spousta dalších lidí, u kterých si nebudeme pamatovat nic, natož jméno, ale oni si nás v tento den zapamatují jistě, protože jsme pro ně sami jediní.
 

Pokud není začátek pracovní doby stanoven přesně, držme se na začátku určitě té rannější hodiny, nikoliv spodní hranice pružné doby. Není to jen ukázka nadšení pro práci, ale především odraz připravenosti a zájmu.

piotr-krzyzanowski-690545-unsplash.jpg

 

První den by měl být hlavně o velké ostražitosti a bdělosti. Navalí se na nás spousta informací, bude žádoucí si zapamatovat mnoho tváří a jmen, což dopadne ostatně ve většině případů jako s vůněmi – stejně si jich víc, než šest nezapamatujeme. Ale to po nás ani nikdo chtít nebude. Důležité je, abychom získali vše potřebné pro další dny. Abychom už trefili na své pracoviště, věděli, kdo nám přidělí úkoly, za kým jít v případě IT problémů a pomalu se stávali samostatnými.
 

V novém kolektivu buďme pozorovateli. Rozhodně není ku prospěchu rozdávat rady, jak jsme to dělali my v minulém působišti. Za pomoc či radu kolegům se sluší poděkovat. Vážně si nemysleme, že je to samozřejmé. Pokud nebude fungovat vzájemnost, mnoho nám toho nepředají.


Jejda, to to uteklo, přiblížil se závěr pracovního dne. Poinformujme se, jak je to s těmi odchody z práce a nepočítejme minuty na hodinkách a když nám klapne ta naše – tak nashledanou. Nedávejme hned na začátku najevo, že jsme to tam nějak přežili, ale už je doba k odchodu.

Tak hlavně s úsměvem a zítra už najisto!

Autor: Jana Dudová

Pro lepší výkon používají tyto stránky soubory cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informacízde.POTVRDIT
NEBO
Přihlásit se přes Facebook
Close

Kontakt

Napište nám a my se vám
co nejdříve ozveme