Trainees

14.09.2018

Proč začít kariéru ve startupu?

Stáž
Firma
Kariéra

Se startupy jako by se roztrhl pytel. Těžko bychom hledali někoho, kdo o tomto termínu ještě neslyšel. Jaký je vlastně rozdíl mezi klasickou začínající firmou a startupem? A co pracovní nabídky startupů, máme si jich vůbec všímat?

Nicole Gawlasová

 

Co je to startup?


Nejjednodušší definice slova startup říká, že se jedná o nově vznikající podnikatelský nápad, projekt či o začínající firmu s podnikatelským záměrem. Právě slova nápad a projekt jsou velmi důležitá. Nápad je pouhý začátek všeho. Jestliže se chcete posunout dále, musíte na nápadu začít pracovat. Výsledkem bude projekt, který již vykazuje určité známky realizace, má vyšší hodnotu. Na nejvyšší příčce se nachází samotný startup.

Rozšířenější definice přidává i podmínku inovativnosti. Aby si začínající firma zasloužila označení startup, musí řešit situaci na trhu inovativně – přicházet s novými způsoby řešení.

Dále bychom neměli opomenout pravidlo rychlého růstu. Firma by se měla rychle přeměnit ve stabilní společnost, a to jak v oblasti počtu zákazníků, tak objemu zisků.
 

Důležité vlastnosti startupu

Stanovit znaky, které se jednoho dne budou studenti učit z ekonomických učebnic, jednoznačně nelze. Nicméně mnoho startupistů se shoduje právě na těchto:

 • Nově založená společnost

 • Rychlý růst

 • Inovativnost

 • Nízké počáteční náklady

 • Vyšší riziko podnikání

  41748000_284327962293846_733094245333729280_n.jpg

 

Životní cyklus startupů
 

Životní cyklus se dělí do následujících čtyř fází:

 1. Počáteční fáze (Early Stage) – hovoří se o prvotním nápadu, inovativním řešení či snaze zaplnit díru na trhu. Firma zatím nemá strukturu.

 2. První investice (Seed Stage) – realizační kroky již byly podniku a svět získal novou právně ustanovenou společnost. Firma usiluje o uvedení produktů či služeb na trh.

 3. Růst (Growth) – jak název napovídá, společnost se snaží rychle růst a dosahovat velkých úspěchů, samozřejmě včetně zisků.

 4. Startup – společnost má již rozvinutý nápad, daří se jí a pracuje na dalším růstu. Pokud je růst stabilní, startup přestává být startupem a stává se z něj klasické podnikání.

Ty nejúspěšnější bývají nazývány „Unicorns“ a mají ohodnocení minimálně jednu miliardu dolarů. Vhodný příklad představuje Uber či Airbnb.
 

Práce pro startup

Vzhledem k tomu, že startup je podmíněn existencí pravidla rychlého růstu, nebude překvapením, pokud bude shánět zaměstnance. Otázka zní: „Vyplatí se pro startup pracovat?“

Záleží na tom, co od práce očekáváte. Jestliže chce někdo zaměstnání, které mu nabízí jistotu, pevnou pracovní dobu a spíše plnění úkolů, není startup tou pravou volbou.

Naopak ti, kteří chtějí zkoušet nové, nekonvenční činnosti, rádi by pracovali na osobním rozvoji a snažili se, aniž by je někdo musel vyloženě řídit, jsou pro startup perfektními kandidáty.

41748612_247681949284834_7654494296933924864_n.jpg
 

Práce v začínajícím společnosti není nic jednoduchého. Než se z něj stane úspěšná firma, může trvat i několik let. Majitelé často očekávají od zaměstnanců takový přístup, jako kdyby společnost byla jejich vlastní. Nějaký ten přesčas a podobné oběti by vám neměly být cizí.

Ale aby to nebylo pouze o negativech. Startup vám může poskytnout i flexibilní pracovní dobu, práci, která má smysl a která vás baví, nové zkušenosti či skvělé kolegy s obdobnými zájmy. Navíc být u zrodu úspěšné společnosti se každému nepoštěstí.
 

Startup festival – buď tam i ty!

Ať už jste studenti VŠE, či nikoliv, Startup Festival byste si neměli nechat ujít. Zejména, pokud vám slovo byznys není cizí. Můžete se mnoho nového dozvědět a nechat se inspirovat od těch nejlepších.

Festival pořádá podnikatelský akcelátor XPORT VŠE. Jedná se již o třetí ročník, který se koná 26.9. Letos je hlavním partnerem Rohlik.cz. Sám pořadatel láká na inspiraci, zábavu, ale především na možnost potkat se s lidmi, kteří svůj nápad proměnili v úspěšný byznys. A co vy víte? Třeba najdete i práci snů!

Událost můžete sledovat na FB – Rohlik.cz Start up Festival
Pro lepší výkon používají tyto stránky soubory cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informacízde.POTVRDIT
NEBO
Přihlásit se přes Facebook
Close

Kontakt

Napište nám a my se vám
co nejdříve ozveme