Trainees

01.05.2018

Od kdy je zakázáno být offline?

Prokrastinace
Instagram
Sociální sítě

Známe to všichni – ráno vstaneme, vezmeme si mobil do ruky a už se od něj po celý den neodtrhneme. Kdyby se nás někdo zeptal, co jsme to vlastně snídali, stěží si vzpomeneme, museli jsme se přece soustředit na nové fotky, které dali naši známí na IG.

Nicole Gawlasová

Den pokračuje, cestou do školy přejedete vaši výstupní zastávku, protože jste kamarádovi/kamarádce psali dlouhou zprávu plnou novinek, které se nemůže dozvědět jinak než teď hned přes messenger. Než dojdete do školy, vrazíte ještě do pár lidí, ale ani to vám nezabrání odtrhnout obličej od mobilu. A teď přichází ten krizový bod, kdy se učíte ovládat multitasking na jedničku. Sedíte v lavici a je jen na vás, abyste zvládli ten neskutečně složitý úkol – soustředit se jak na obrazovku, ale i na vyučující/ho. Nebo to tedy alespoň předstírat…

becca-tapert-391595-unsplash.jpg
 

Pokud jste úspěšně, předpokládám, že se sluchátky v uších zvládli zatím tyto části dne, přichází další, opět nelehký úsek – večer. Takový úsek, během kterého vás čeká hromada úkolů, učení, k tomu vyřízení desítek emailů, odpovídání ve všech chatových oknech, projíždění hlavní zdi FB a sledování instastories, aby vám náhodou něco neuniklo. Pokud se k tomu ještě přidá rodič, který by se chtěl povídat (No chápete to? Povídat!), tak se celá situace ještě více komplikuje.

A jaký bude závěr? Na konci dne zjistíte, že jste neudělali nic z toho, co jste chtěli, že vlastně ani nevíte, jak ten den proběhl a celí rozrušení se budete několik hodin převalovat v posteli, než se vám podaří usnout.

Končím svůj horror a teď vážně. Přijde vám tato situace ideální? Mně nikoliv. Vím, že jsme na vině my, kteří dovolujeme technologiím ovládat naše životy, ale přiznejme si, že jsme k tomu tak trošku donuceni. Mnoho profesí dnes existuje jenom díky online světu, mnoho z nás úspěšně zakončí léta studií jenom díky materiálům online, jenom díky kamarádům na druhé straně telefonu a hlavně – kolik lidí by bylo single, nebýt věty „Tak jí/jemu napíšu“.

Vadí mi názory starších generací na generaci naši. Jak jsem již zmínila, jsem si plně vědoma toho, že stav výše popsaný není nejlepší, ale naše možnosti bojování jsou omezené. Nemůžeme vzít naše zařízení a zahrabat je někam hodně hluboko, vypovědět operátorovi smlouvu, jednoduše nemůžeme. Jsme děti 21. století, od mala vyrůstáme ve světě modernizace a vše, co se v tomto světě odehrává považujeme za přirozené.

Na druhou stranu, nic by se nemělo přehánět, a tak jako ve všem i zde musíme hledat rovnováhu. Je jen na nás, jestli se necháme pohltit, nebo jestli zakážeme nechat naše životy zcela ovládnout online světem. Každý by se měl naučit využívat technologie maximálně ve svůj prospěch, ale umět si říct i dost.

jakob-owens-518866-unsplash.jpg
 

Proces hledání rovnováhy by mohl začít dnem offline. Dnem, během kterého dopřejete vašemu tělu detox od všech digitálních technologií a třeba si uvědomíte, jak skvělý může být klasický život. Jak by takový den mohl vypadat?

  • Ráno bez mobilu. Čas strávený scrollováním obrazovky, by mohl být strávený vařením nějaké boží snídaně.

  • Cesta do školy s knihou nebo časopisem nebo učením. Zn.: efektivně

  • Vypnutí zvuků, nejen na přednášce. Nemusíte být přeci pod neustálým tlakem, že vás někdo shání, i když nemáte zrovna čas zjistit, kdo to je.

  • Rozhovory z očí do očí. Jen si to představte, nemusíte poslat přátelům 20 zpráv, aby se dozvěděli vše, můžete jim to normálně říct a k tomu se mnohem lépe pobavit.

  • Jít ven. Poslechnout si hudbu jinde než na YTB, jít nakupovat jinam než na eshop, hledat odpovědi jinde než na googlu.

  • A za poslední-nefotit. Zkuste si den užít pro sebe, ne pro to, aby druzí viděli, co jste dělali. Kupte si skvělé jídlo ne jenom kvůli tomu, abyste ho mohli vyfotit. Věřte mi, že většinu lidí to vlastně vůbec nezajímá…

A jaký závěr plyne z mých úvah? Takový, že všechny chytré věci jsou pro nás nesmírně důležité, ale neměli bychom zapomínat na to, jak vypadá život bez nich

Pro lepší výkon používají tyto stránky soubory cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informacízde.POTVRDIT
NEBO
Přihlásit se přes Facebook
Close

Kontakt

Napište nám a my se vám
co nejdříve ozveme