Trainees

19.02.2018

Hledám si práci: Jak uspět u pohovoru?

Interview
Firma
Kariéra

Už jsi zaujal bezchybným životopisem, víš, jak se správně na pohovor obléknout, ale jak se chovat a co říkat, abys udělal dobrý dojem, je otázka za milión. My ti ale odpovíme! A zadarmo.

Karolína Meixnerová
Pozvali tě na tvůj první pracovní pohovor a ty nevíš, jak zazářit? Nezapomeň na těchto pár pravidel a můžeš být v klidu.
 
1)Trému s mírou
 
Ano, každý je před svým prvním pohovorem vyklepaný jak ratlík a je to vlastně dobře. Je vidět, že ti na úspěchu záleží, že pohovor nebereš na lehkou váhu a že jsi přišel v pokoře. To je vše důležité. Ale pozor! Všeho moc škodí a ty musíš dbát na to, aby i trémy bylo tak akorát. Žádné okusování nehtů, žádné nervózní klepání nohou, bez koktání, bez paniky. I na otázku, na kterou nevíš odpověď, reaguj s úsměvem a v klidu. Obzvlášť, když se hlásíš na pozici, kde budeš pracovat ve stresu, se tě i u pohovoru snaží do takové situace dostat. Tak neboj!

rawpixel-com-358750-unsplash.jpg
 
2) Přijď upravený
 
O vhodném oblečení jsme už psali, ale lidé často zapomínají na špinavé nehty či boty. Každičký detail může rozhonout o tvém úspěchu, proto nenech nic náhodě. Měj umyté vlasy a upravené nehty. Před pohovorem si zkontroluj, jestli nemáš něco mezi zubama, či nějaký "bordel" u nosu. Znáš se.
 
3) Mluv spisovně a artikuluj
 
I kdyby ses ucházel o práci ve firmě, kam se chodí v džínách a o pauzách se hraje stolní fotbálek, u pohovoru zkus mluvit spisovně. Když ti uteče nějaký nespisovný tvar, svět se nezboří, ale výrazům typu: "hustý", "roštěnka" či "vocas" se vyvaruj. Vulgarismy nech zatím taky doma, přijde na ně čas až u toho fotbálku!
 
4) Nezapomeň na zásady slušného chování
 
Pozdravit, poprosit, poděkovat, podržet dveře... To jsou základy, které ovládá snad každý. Pro jistotu si ale zopakuj před pohovorem Etiketu od Špačka, abys netápal v tom, kdo první podává ruku, jak moc tisknout a jak dlouho ji držet. Jednou jsem na pohovoru paní z HR stiskla ruku tak silně, až jsem zaslechla jemné křupnutí. Myslím, že už mi nezavolali.

hunters-race-408744-unsplash.jpg
 
5) Nelži
Téměř na každém pracovním pohovoru se nevyhneš otázkám typu, jaké máte slabé a silné stránky, proč si myslíte, že se na tuto pozici hodíte více než ostatní, kde se vidíte za pět let, atd. A je pravda, že i když si odpovědi připravíš dopředu, otázka tě vždy překvapí a většinou odpovíš úplně jinak, než jsi chtěl. Oni totiž vědí, jak se zeptat. Proto je dobré si nevymýšlet a odpovídat popravdě, ale zároveň chytře. Nechceš na sebe prásknout, že se za pět let vidíš na mateřské, nebo že věčně chodíš do práce pozdě. Na druhou stranu je ve tvém zájmu přiznat, že jsi anglicky mluvil naposledy u maturity.
 
Pokud jsi ani jedno z pravidel neporušil a pohovor ti stejně nevyšel, bohužel  rozhodly faktory, které neovlivníš. Na práci se nehodíš, nebo byl někdo prostě jen o chlup lepší. Nevěš hlavu, na světě je tolik pracovních příležitostí, že si můžeš vybírat! Třeba u nás na Trainees...
Pro lepší výkon používají tyto stránky soubory cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informacízde.POTVRDIT
NEBO
Přihlásit se přes Facebook
Close

Kontakt

Napište nám a my se vám
co nejdříve ozveme