Trainees

28.08.2017

17 tipů, jak úspěšně zvládnout pracovní stáž ve firmě

Studium
Inspirace
Stáž
Firma

Pracovní stáže ve firmách jsou úžasnou cestou, jak si nanečisto vyzkoušet zaměstnání, které vás zajímá. Bude vás ta práce bavit? Vybrali jste vůbec dobře obor? A jak moc se liší teorie ze školy od praxe ve firmě? Na všechny tyto otázky vám může stáž dát odpověď. Jak na stáži zazářit vám poradí následujících sedmnáct doporučení, sestavených z vyjádření úspěšných českých stážistů.

Karolína Meixnerová

1. Dobře si rozmyslete, co od stáže očekáváte

Stáž vám sebere relativně hodně času. Pokud ho chcete využít opravdu naplno, musíte si nejprve na začátku dobře ujasnit, co vlastně od stáže očekáváte. Jinak řečeno, jaké jsou vaše cíle. Chcete se naučit co nejvíc nových věcí? Získat ve firmě stálé místo po škole? Vybudovat si kontakty na lidi z oboru? Každý z těchto cílů znamená trochu jiné aktivity na stáži a jinou strategii práce.

2. Pochopte, podle čeho a jak vás budou hodnotit

Někdy na konci nebo i v průběhu stáže bude vaše práce hodnocená. Řada firem má velmi detailní formalizovaný postup na hodnocení práce stážistů, i nepsané hodnocení má ale nějaká pravidla a zaběhlé postupy. Pokud možno se s procesem hodnocení seznamte – jaké oblasti nebo vlastnosti se u stážistů hodnotí a jakým způsobem. Buď si to načtěte, nebo se zeptejte pár lidí.


annie-spratt-294450.jpg

3. Zorientujte se ve firmě

Schopnost učit se a rychle proniknout do nové problematiky je jedním ze základních předpokladů pro úspěšnou kariéru zakončenou ve vrcholovém managementu. Na stážích ve velkých mezinárodních firmách je proto rychlost orientace a zapracování se univerzální a velmi důležitá oblast hodnocení. Využijte volnější dny na začátku stáže a snažte se co nejlépe proniknout do firemních procesů a poznat lidi na jednotlivých pozicích, ať později víte, na koho se máte obrátit.

4. Nasávejte informace jako houba

Stáž ve firmě je pro každého vynikající příležitost hodně se toho naučit. Nikdo vás ale většinou za ručičku vodit nebude, musíte vzít celou věc do svých rukou. Všímejte si, jak to ve firmě chodí, jaká je firemní kultura. Vyzvídejte informace od zkušenějších kolegů. Zajděte se podívat na pár meetingů. Sami vás na ně nepozvou, ale skoro určitě vás nevyhodí (pokud tedy nevlezete na jednání představenstva :-). Na firemním intranetu je většinou k dispozici celá řada směrnic a dokumentů, které si můžete přečíst, a občas se tam dají najít i výborná online školení.

5. Držte se priorit

I když jste „jen“ na stáži, je velmi důležité umět rozeznat priority hned od začátku. Ostatní zaměstnanci můžou mít pocit, že když je člověk stážista, tak na něj můžou navalit část svých povinností. Dělat práci za druhé vám ale většinou nepomůže. Nebuďte neochotní, ale primárně si řešte svoje projekty a úkoly, na základě kterých budete hodnoceni. Pokud po vás někdo něco chce a vy víte, že to časově nezvládnete, tak mu to prostě řekněte. Není účelem být v práci patnáct hodin denně.

6. Soustřeďte se na ty podstatné úkoly

Stará známá matice důležitosti a naléhavosti úkolů je základ. I když dostanete spoustu urgentních věcí k vyřízení (emaily, doplnit tabulku za šéfa atd.), většinou nemají tak vysokou důležitost a ve výsledku jimi zbytečně strávíte čas, který můžete věnovat tomu, co vás a vaši práci může opravdu posunout dál. Naučte se říkat ne. Když je nejhůř, tak se nebojte odmítnout práci, kvůli které byste zanedbali jiný důležitější úkol.


jonathan-simcoe-88013.jpg

7. Ptejte se, když něco nevíte

Nevíte, co znamená nějaká zkratka, kde je kopírka nebo kde zjistit potřebnou informaci? Nerozumíte dobře zadání nějakého úkolu? Nestyďte se a ptejte se, hned. Na začátku stáže vám všichni rádi pomůžou. Když se ale zeptáte na nějakou základní věc po dvou měsících, budete za ňoumu. Nebojte se si o informace říct, kolegové vám je většinou sami nenabídnou. Doba, kdy se můžete „beztrestně“ ptát na některé věci dvakrát a nikomu to nebude vadit, netrvá věčně. S postupujícím časem ve firmě od vás budou očekávat, že víte, co potřebujete, a dokážete pracovat relativně samostatně.

8. Zajděte s kolegy někam po práci

Je důležité poznat se s lidmi z firmy nejen po pracovní stránce. Strávíte s nimi zhruba polovinu svého bdělého času a je fajn, když se člověk do práce za kolegy těší a má s nimi dobré vztahy. To neznamená, že se musíte do něčeho nutit. Někdo rychle navazuje vztahy s novými lidmi a někdo ne, každopádně tomu dejte ze začátku šanci a zajděte na pár (ne)firemních akcí, kde můžete své kolegy lépe poznat. Bude se vám pak s nimi lépe pracovat.


kevin-curtis-3308.jpg

9. Hlídejte si, co dáváte na Facebook

Když něco publikujete na sociální síť, je to jako říkat to nahlas v hospodě, kde váš šéf sedí u vedlejšího stolu, zvlášť pokud má někdo na Facebooku pět set přátel, ze kterých u třetiny ani neví, kdo to je, a další třetinu potkal jednou v životě. Takže pozor na to, co dáváte na Facebook. Fotky ze šílených pařeb, kde se válíte opilí pod stolem nebo statusy narážející na podle vás neschopné kolegy, se vám můžou nepěkně vymstít.

10. Pracujte hodně, ale ne příliš

Počítejte s tím, že budete v práci trávit víc času, než kolik by formálně odpovídalo vašemu úvazku. V perspektivním zaměstnání v atraktivní firmě se prostě běžně pracuje přesčas, a to někdy i dost výrazně. Ukažte, že když je potřeba, dokážete opravdu zabrat a jít párkrát domů až pozdě večer nebo udělat něco přes víkend. Nedělejte z toho ale pravidlo. Když někdo sedí v kanceláři do noci každý den, je všem okolo jasné, že si nedokáže svoji práci dobře zorganizovat a neumí odpočívat. Pokud se vám nelíbí, kolik času musí zaměstnanci v dané firmě trávit, najděte si práci jinde.

11. Udělejte něco navíc

Poslat včas email a správně vyplnit excelovou tabulku zvládne dnes každý absolvent základní školy. Rozdíl mezi průměrným a dobrým pracovníkem leží ve věcech navíc, které po tom člověku vlastně nikdo nechtěl. Přijdete na to, jak udělat standardní týdenní reporting v polovičním čase díky fíglům v Excelu? Máte nápad, který všem pomůže při práci na aktuálním projektu? Gratuluju vám, jste na dobré cestě, aby si vás někdo všiml. Trochu podivným českým spojením se tomu říká být proaktivní. Udělejte něco navíc a pak to prodejte – správným lidem ve správnou chvíli.

12. Budujte vztahy

Na stáži máte jedinečnou příležitost vybudovat si kontakty, které se vám můžou později velmi hodit. Seznamte se s co nejvíce lidmi a snažte se s nimi pak udržet kontakt. Nikdy nevíte, co budete jednou v životě dělat a kdo vám bude moct pomoct nebo poradit. Pokud budete sedět v rohu, nikdo o vás nikdy neuslyší a nikdo vás neuvidí, těžko se budete ve firmě prosazovat. Ukažte, že máte zájem, poznejte lidi, nabídněte jim něco a uvidíte, že se vám to obratem vrátí.

13. Poslouchejte svého šéfa

Velmi dobře poslouchejte, co vám říká váš nadřízený. Na rozdíl od vás, on (nebo ona, samozřejmě) firmu a její procesy dobře zná, a je tam od toho, aby dal vaší práci správný směr. Správný směr a styl práce jsou klíčové pro váš úspěch na stáži, sami je ale často nepoznáte. Nepočítejte ale s tím, že to vedoucí udělá automaticky. Má toho nad hlavu, a proto si o jeho pozornost většinou musíte říct. Když potřebujete poradit, prostě sami naplánujte šéfovi do kalendáře schůzku.

14. Nebojte se

Když se budete vyhýbat věcem, o kterých si myslíte, že vám nejdou, moc se toho nenaučíte. Stáž je práce nanečisto, můžete jí jenom získat, ne ztratit, takže není důvod být zbytečně nervózní a stresovat se. Zjišťujte, jak věci fungují, a učte se. A když se něco opravdu pokazí, pamatujte na to, že z chyb a neúspěchů se většinou naučíte víc, než ze svých úspěchů.

15. Chyby a nedostatky přiznejte hned

Buďte upřímní a nikdy se nesnažte problémy ututlat. Hlavu vám neutrhnou. Když něco při práci pokazíte, oznamte to nadřízenému okamžitě. Na takové věci se většinou přijde a následky pak bývají mnohem horší. Pokud se vás kolegové ptají, jestli něco umíte (například pracovat s nějakým softwarem), je lepší říct pravdu a ne tvrdit, že „ano, samozřejmě“ a doufat, že se to dokážete rychle naučit. Vaše kompetence by mělo dostatečně prověřit výběrové řízení, při něm se ale může na něco zapomenout. I když nedokážete něco, co byste umět měli, upřímnost je ta nejlepší cesta.


elizabeth-lies-6702.jpg

16. Občas se pořádně vyspěte

Sedět v hospodě každý večer není při studiu zas takový problém jako při práci na plný úvazek, kdy už to taková legrace není. Osmihodinová každodenní práce brzy od rána je mnohem náročnější než studium a je rozumné se podle toho zařídit. Spánek je pro dobrý pracovní výkon důležitý, takže dny, kdy chodíte spát nad ránem, proložte odpočinkovými večery doma nebo prostě nechte pařby na víkend. A nepočítejte moc s tím, že během stáže napíšete diplomku. I když to vypadá, že času zbude po večerech dost, většina studentů zjistí, že už na to nemá po příchodu z práce sílu.

17. Jde o výsledek, ne o proces

Nikoho v podstatě nezajímá, jestli jste makali deset hodin denně nebo jestli jste se nejvíc zapotili během oběda nad svíčkovou. Důležitý je výsledek a přínos, který máte pro firmu. Ten prodejte, ne to, jak jste se s tím strašně nadřeli.


Autor: Vojtěch Zuzaňák
www.karierniakademie.cz
Pro lepší výkon používají tyto stránky soubory cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informacízde.POTVRDIT
NEBO
Přihlásit se přes Facebook
Close

Kontakt

Napište nám a my se vám
co nejdříve ozveme